Umetniki ambientalnega mozaika, ki so temelj razvoja modernega mozaika in jih resnično spoštujem…
Ko sem leta 2005 prvič v življenju v živo videla »street art mozaik« sem se zaljubila na prvi pogled…
… in ko je pričela iz mene dobesedno vreti ustvarjalna energija in sem brez znanja o polaganju mozaikov pričela doma delati ambientalne mozaike ali izraz, ki ga uporabljajo v svetu - »visionary environment«…
… sem spoznala, da v tem čarobnem svetu mozaikov nisem sama, saj se je zgodba modernega ambientalnega mozaika začela pisati že na začetku 20. stoletja in da v svetu obstajajo občudovanja vredni umetniki na tem področju… in tako sem pričela raziskovati…
Mojster mojstrov je zame Antoni Gaudi, arhitekt, ki je v Barceloni postavil najbolj znane umetnine iz mozaikov.
V Fanciji je Raymond Isidore med leti 1938 in 1962 svojo hišo »Maison Picassiette« popolnoma obložil v mozaik iz razbite keramike, porcelana,…
V letih od 1978 do 1987 sta Niki de Saint Phalle in njen mož po vzoru Gaudi-ja in drugih umetnikov v Toskani ustvarila park »The tarot garden«. Narejen je iz svetlečih materialov, stekla, ročno izdelane ploščice, ipd. Prav tako so v parku postavljene zanimive skulpture, obložene z mozaikom.
Med 1921 in 1955 leti je na drugi strani Altantika Simon Rodia gradil park stolpov »Watts towers« v Los Angelesu, katere je obložil v mozaik.
Isaiah Zagar je v letu 1968 pričel s transformacijo predela »South street« v Filadelfiji v barvito mozaični ambent. Še danes, kljubi visokim letom, s svojim mozaikom prekriva fasade hiš, parke, ulice,…
Izredno zanimiv mi je tudi Nek Chand, pakistanec po rodu, ki je leta 1958 v Indiji pričel ustvarjati »Rock Garden«. Fantazijski vrt, ki obsega danes 25 akrov je zapolnjen z majhno vojsko skulptur plesalcev, živali,…, ki so obdelani z mozaikom.
Prav očarana sem nad Friedensreich Hundertwasser-jem, avstrijskim arhitektom, ki je gradil stavbe nepravilnih oblik z nasadi dreves na strehah in porisanimi površinami z dodanimi ambientalnimi mozaiki.
Še danes aktiven Alessandro Mendini, italijanski dizajner in arhitekt izdeluje čudovite ambiente in mozaične skulpture z industrijskim mozaikom.
Dotaknil pa se me je tudi slovenec, pater Marko Rupnik, ki je za svoje delo prejel tudi Prešernovo nagrado. V njegovem ateljeju v Rimu s svojo skupino mozaičarjev pripravljajo mozaične ambiente, ki jih v svete prostore vgrajujejo po celem svetu.
Na tem mestu ste lahko doživeli bežen vpogled v delo vseh omenjenih umetnikov. Obsežnejše informacije in predstavitev njihovega življenjskega dela pa sem zajela v predavanje o modernem mozaiku in to moje znanje vam z največjim veseljem podarim v sledečih dveh terminih:
- ponedeljek, 9.11.2015 ob 10. uri na Ljudski univerzi v Radovljici,
- torek, 24.11.2015 ob 18. uri na Ljudski univerzi v Tržiču.
Vsi ljubitelji modernega mozaika in željni novega znanja prav TOPLO VABLJENI.
Vsakega bom vesela!
Ustvarjalen dan vam želim!
Urška